Zeszyty Terrarystyczne nr 3-4/2012 (05)

This is a SEO version of Zeszyty Terrarystyczne nr 3-4/2012 (05) Page 1
To view this content in Flash, you must have version 8 or greater and Javascript must be enabled. To download the last Flash player click here

Chcę kupić numer drukowany

Czasy, kiedy jako uczeń szkoły podstawowej budziłem sensację, jadąc do przychodni weterynaryjnej z kałem żółwia czerwonolicego w słoiczku, by laboratoryjnie potwierdzić nieobecność pasożytów wewnętrznych, minęły już chyba bezpowrotnie. Wtedy nie mogłem liczyć na niczyje zrozumienie – co najwyżej na drwiny i złośliwości ze strony kolegów z klasy. Świat się jednak zmienił: wzrosła świadomość ekologiczna i troska hodowców o swoich „braci mniejszych”. Obecnie weterynarzy odwiedzają przecież miłośnicy krewetek karłowatych – i to wraz ze swoimi podopiecznymi, a chomikowi dżungarskiemu mojej córki założono nawet w zaprzyjaźnionej przychodni osobistą, pełnoprawną i imienną kartotekę. I trochę za duchem czasu podąża w bieżącym wydaniu ZT artykuł dwojga lekarzy weterynarii, Marty Marciniak i Łukasza Skomoruchy, na temat trudnych do stwierdzenia i leczenia chorób płazów. Z kolei w sukurs pytaniom wszystkich posiadaczy pięknej jaszczurki, jaką jest bez wątpienia gekon lamparci, idzie prezentacja Wojciecha Urynowicza. O niezwykle interesujących krabach Geosesarma, warunkach ich chowu i przygotowaniu specjalnie dla nich terrarium, opowiada Bartosz Strzała, natomiast dość łatwe w utrzymaniu, lecz wciąż popularne patyczaki portretuje Mikołaj Szostek. Węże za sprawą pióra Szymona Nagy’ego reprezentowane są w obecnym numerze ZT przez węża zbożowego.

Podwójny, jesienno-zimowy numer naszego pisma umożliwił również wprowadzenie długo oczekiwanego działu pt. Encyklopedia. Uwadze Czytelników polecamy także ciekawy list Ani Szreter, zwyciężczyni II edycji konkursu „Moje Terrarium”. Wszystkich oczywiście gorąco zachęcamy do lektury ZT, jednocześnie przypominając, że prenumerata redakcyjna jest najlepszym i najtańszym sposobem regularnego otrzymywania kolejnych numerów magazynu.

Paweł Czapczyk

Redaktor Naczelny

 

Spis treści

Wojciech Urynowicz: Gekon lamparci – Eublepharis macularius

Bartosz Strzała: Kraby z rodzaju Geosesarma

Marta Marciniak Łukasz Skomorucha: Choroby płazów

Szymon Nagy: O wężu zbożowym słów kilka

Mikołaj Szostek: Żyjące gałązki, czyli patyczaki w terrarium

FlippingBook page flip extension for Joomla.
Dla Autorów

Reklama

Reklama
Nasze wydawnictwa
TOP