Drodzy Czytelnicy!
Informacje o śmierci Zeszytów Terrarystycznych były przedwczesne i mocno przesadzone! Po chwilowym przestoju czasopismo, któremu całkiem nieźle udawało się jednoczyć miłośników rozmaitych tropikalnych i subtropikalnych biotopów odtwarzanych w wiwariach i które dorobiło się swoistej marki, odradza się oto – przynajmniej tak sobie z Wydawcą założyliśmy – w wielkim stylu. Pierwszym, najbardziej widomym symptomem „dobrej zmiany” jest zwiększony format pisma. Odtąd ZT będą ukazywały się regularnie – na razie jeszcze jako kwartalnik, a w przyszłości, mamy przynajmniej taką nadzieję – jako dwumiesięcznik. Ale nowy rozdział w historii jedynego wychodzącego w Polsce drukiem periodyku poświęconego szeroko rozumianej terrarystyce, skupiającego wokół siebie hodowców zwierząt i roślin egzotycznych, to nie tylko oryginalne i budzące zainteresowanie artykuły – tak dobrane, by stanowiły prawdziwe bogactwo różnorodności, ale również rozmaite akcje. Jakie? Już niedługo się o tym przekonacie. Na razie powiem tylko tyle, że nie zabraknie nas na rozmaitych ważnych imprezach, wystawach, sympozjach i giełdach. Będziemy też organizować ciekawe akcje społeczne oraz konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. W tym celu zaglądajcie na naszą stronę internetową i fanpage na FB. We własnym zakresie działajcie też na rzecz naszej wspólnej sprawy, czyli przekazujcie informacje o naszym istnieniu i działaniach w ramach sprawdzonej przez kolejne ludzkie pokolenia poczty pantoflowej.
Tymczasem gorąco Was pozdrawiam i zapraszam do lektury bieżącego numeru
Redaktor Naczelny
dr Paweł Czapczyk
Spis treści
4
RelacjaZooBotanica 2016
8
Encyklopedia Rzekotka australijska
10
Alicja Papiór Dobrostan zwierząt terrariowych
22
Albert Janota Tajemnice zielonych szczęk – muchołówka amerykańska
34
Wojciech Urynowicz Smok w domu, czyli nie taki waran stepowy straszny...
44
Marcin Różewicz Hobbystyczna hodowla myszy
54
Aleksander Pojasek Karaczany „ozdobne”
60
Marta Marciniak Zaburzenia rozrodu u gadów.
Profilaktyka, rozpoznanie i metody postępowania
66
Stopka/Prenumerata
Autorami Zeszytów Terrarystycznych są zarówno redaktorzy związani z terrarystyką naukowo czy zawodowo, jak również amatorzy, często Czytelnicy posiadający bogate doświadczenie w swojej dziedzinie i umiejętność redagowania tekstów.
Przyjęliśmy następujące zasady współpracy z Autorami:
Tekst: plik w formacie Word, czcionka Times New Roman 12 pkt., interlinia 1,5, bez formatowania; dopuszczalne są pogrubienia, zalecane użycie kursywy w nazwach łacińskich (zgodnie z obowiązującym kanonem). Nie dopuszcza się stosowania pisma wersalikami.
Fotografie: rozdzielczość minimum 300 dpi, wyraźne kontury i wysoka ostrość, odpowiednie nasycenie barw, brak odblasków i innych elementów pogarszających jakość zdjęcia, poprawność w wykonaniu ujęć, zgodnie z zasadami sztuki fotografii.
Pliki zdjęciowe muszą być opisane według określonego wzoru. Jeżeli przedstawiają określony gatunek zwierzęcia, należy nazwać je w następujący sposób: łacińska nazwa gatunkowa fot imię i nazwisko autora numer zdjęcia. Opis ten powinien być dokładnym odwzorowaniem takiego zapisu i nie może zawierać znaków interpunkcyjnych i znaków diakrytycznych. W żadnym razie nie może więc zawierać myślników, kropek, przecinków, cudzysłowów, nawiasów, dwukropków, znaków zapytania itd. oraz polskich liter. Jeżeli natomiast fotografie wymagają osobnych opisów sytuacyjnych, należy je odpowiednio ponumerować, stosując zapis numeryczny w następującym formacie: 01, 02, 03, ..., 10, 11, 12. Do takiego zbioru konieczne jest dołączenie pomocniczego pliku tekstowego z opisami zdjęć.
Kontakt:
Redaktor Naczelny
dr Paweł Czapczyk
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ceny podane w netto.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.