- Szczegóły
-
Kategoria: H
Karlik szponiasty (Hymenochirus boettgeri)
Pochodzenie: pochodzi z zachodniej Afryki (Kongo, Kamerun).
Wielkość: dorasta do 3-4 cm długości.
Akwarium: nawet 25-litrowe, niezbyt wysokie (15-20 cm – w głębszych akwariach żabki te mają problemy z oddychaniem, muszą bowiem regularnie wypływać na powierzchnię dla zaczerpnięcia powietrza), szczelnie przykryte (powietrze nad wodą musi być ogrzane), wyposażone w oświetlenie, grzałkę i wydajny, ale delikatnie pracujący filtr. Podłoże z piasku lub żwiru i dekoracje z otoczaków. Wskazana jest obecność dużej ilości roślin. Woda: temperatura 22-25°C; pozostałe parametry mają mniejsze znaczenie i można z powodzeniem dostosować je do wymagań innych mieszkańców akwarium. Wodę w zbiorniku należy regularnie obficie podmieniać, bowiem karliki, podobnie jak inne płazy, posiadają łatwo przepuszczalną skórę i są wrażliwe na zatrucia toksynami.
Charakterystyka: płazy te można bez większego ryzyka umieścić w akwarium z drobnymi rybkami, takimi jak bystrzyki, zwinniki, neony, gupiki, danio, kardynałki, itp. Żabki początkowo mogą być zaniepokojone obecnością ryb jednak przekonawszy się, że nic im z ich strony nie grozi szybko do nich przywykną.
Opis: ciało nieco grzbietobrzusznie spłaszczone o owalnym, rozszerzającym się ku tyłowi tułowia i małej głowie z osadzonymi na jej bokach oczami. Przednie łapki krótkie i słabe, natomiast tylne długie i mocne. Palce spina błona pławna ułatwiająca zwierzęciu poruszanie się w środowisku wodnym. Ciało ma barwę jasnobrązową do ciemnobrunatnej z licznymi, nieregularnie rozmieszczonymi, drobnymi czarnymi kropkami i plamkami. Ponadto na głowie widoczne są dwa czarne pasy biegnące od czubka pyska poprzez oczy aż do miejsca, w którym powinna być szyja. Rozpoznawanie płci jest dość trudne i wymaga pewnej wprawy – samice są nieco większe i masywniej zbudowane od samców. Ponadto w okresie godowym samce można odróżnić po zdolności wydawania dźwięków.
Rozmnażanie: do rozrodu parę żabek lub kilka osobników najlepiej ostrożnie odłowić (stworzenia te należy odławiać przy pomocy delikatnej siatki akwariowej i przenosić je możliwie prędko, aby jak najkrócej przebywały na powietrzu co nie najlepiej znoszą!!!) i przenieść do oddzielnego, gęsto zarośniętego akwarium. Temperaturę wody należy powoli podnieść do 28-29ºC. Zwykle bardzo skutecznie stymuluje to żabki do godów. Samce zaczynają „śpiewać”, wydając skrzypiące głosy. Gotowa do złożenia skrzeku samica jest mocno chwytana przez samca i w tym uścisku wydala ok. 1000 jaj natychmiast zapładnianych przez samca. Skrzek otoczony jest lepką, galaretowatą osłonką, dzięki której przykleja się do roślin i elementów dekoracyjnych akwarium. Wtedy dorosłe żabki trzeba delikatnie odłowić. Maleńkie kijanki wylęgają się zwykle po 36-48 godzinach. Przyjmują najdrobniejszy plankton, taki jak świeżo wyklute larwy solowca. Można również próbować dokarmiać je płynnymi pokarmami dla narybku ryb akwariowych. Prawidłowo żywione rosną stosunkowo szybko i po kilku tygodniach przekształcają się w maleńkie miniaturki swoich rodziców. Do akwarium z rybkami i dorosłymi żabkami można przenieść je dopiero wtedy, gdy osiągną co najmniej 1,5 cm długości i będą na tyle duże, aby nie stały się pokarmem swych przyszłych współmieszkańców.
Pokarm: praktycznie taki sam, jak dla drobnych ryb akwariowych: żywe lub mrożone larwy ochotki, wodzienia i czarnego komara, rureczniki, plankton, drobno skrobane serce wołowe. Żabki chętnie zjadają też pokarmy liofilizowane (np. larwy ochotki czy rureczniki). Jeżeli w akwarium z karlikami znajduje się dużo ryb, należy dbać, aby nie wyjadały one płazom wszystkiego pożywienia. (ln)
Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 2/2010 (91).