Cynops orientalis

altTraszka chińska (Cynops orientalis)
 
Pochodzenie: zamieszkuje wody stojące środkowych i południowo-wschodnich Chin.
Wielkość: dorasta do 6-9 (10) cm długości.
 
Akwarium: dla samca i dwóch samic wystarczy zbiornik o długości 60 cm i pojemności ok. 60 l, dla grupy 6-8 płazów potrzebne jest akwarium ok. 100-120 litrowe. Bez względu na wielkość musi być szczelnie przykryte! Wyposażenie techniczne powinien stanowić bardzo wydajny, ale delikatnie pracujący filtr (najlepiej kubełkowy lub kanistrowy) oraz jasne oświetlenie. Nie należy instalować napowietrzacza (również u wylotu filtra), bowiem płazy mogą połykać bąbelki powietrza, co skutkuje problemami zdrowotnymi. Na dnie akwarium należy umieścić warstwę stosunkowo grubego żwiru (zbyt drobny może być połykany) oraz wystające z wody dekoracje w postaci korzeni i kawałków drewna. Zbiornik częściowo obsadza się wytrzymałymi roślinami, takimi jak nurzańce czy kryptokoryny. Wskazana jest również obecność roślin pływających. Akwarium nie należy wypełniać do końca, bowiem traszki muszą mieć zapewnioną możliwość wyjścia nad powierzchnię wody. Oprócz wspomnianych wystających korzeni i drewna można umieścić na niej pływające platformy z podkładek korkowych lub cienkich, styropianowych płytek. W dużych akwariach można również usypać z boku niewielką część lądową. Płazy te doskonale czują się też w akwaterrariach oraz wiwariach, ale koniecznie z rozległą częścią wodną. Woda: temperatura 18-21ºC (okresowo chłodniej – patrz „Rozmnażanie”) o odczynie zbliżonym do obojętnego. Twardość - bez większego znaczenia. Konieczne obfite i regularne podmiany wody.
 
Charakterystyka: gatunek stosunkowo łagodny, najlepiej pielęgnować harem złożony z samca i dwóch samic lub większą grupę osobników. Sporadycznie zdarzają się przypadki wzajemnego pogryzienia (zwłaszcza między samcami). Teoretycznie możliwa jest hodowla tych płazów razem z drobnymi rybkami, takimi jak danio czy kardynałki.
 
Opis: wyglądem przypomina krajowe gatunki traszek. Ciało jest dość krępe z płaskim grzbietem, niedużą głową i bocznie spłaszczonym ogonem. Ten ostatni jest zakończony tępo lub łagodnie zaokrąglony. Grzbiet i boki ciała szarobrunatne, brzuch pomarańczowy z widocznymi na tym tle nieregularnymi, niedużymi, ciemnymi plamami. Samce są na ogół nieco mniejsze i szczuplejsze od samic oraz mają nieco krótsze ogony, u nasady których widoczna jest od spodu grubsza i wyraźniejsza niż u samic kloaka (szczególnie bezpośrednio przed rozrodem).
alt
 
Rozmnażanie: w domowej hodowli bywa problematyczne. Kluczem do sukcesu wydaje się być przetrzymanie zwierząt w okresie zimowym przez 2-3 miesiące w temperaturze 5-10ºC oraz obfite karmienie urozmaiconym, żywym pokarmem. Czynnikiem stymulującym do godów jest stopniowe podniesienie temperatury wody do 20-23ºC oraz wydłużenie czasu oświetlania akwarium do 12 godzin na dobę. W trakcie aktu płciowego samiec pływa za samicą i w kluczowym momencie składa bezpośrednio na podłoże pakiety nasienia (spermatofory). Samica podejmuje je kloaką i umieszcza w specjalnej kieszonce nasiennej, gdzie są przechowywane. Zwykle po kilku tygodniach samica składa jaja zapładniane zgromadzoną w kieszonce spermą. Ważne jest, aby w zbiorniku znajdowały się liczne rośliny (np. nurzańce, moczarki, mech jawajski), na liściach których pojedynczo umieszczane są jaja. Po zakończeniu składania jaj dorosłe traszki należy ostrożnie odłowić. Młode wylęgają się po ok. 3 tygodniach i początkowo należy podawać im świeżo wyklute larwy solowca, przechodząc stopniowo na grubszy pokarm (oczliki, rozwielitki, drobne larwy owadów). Młode rosną stosunkowo szybko i po 3-5 miesiącach przeobrażają się w miniatury dorosłych osobników o długości ok. 3 cm. Przejściowo stają się wtedy zwierzętami niemal całkowicie lądowymi i należy przenieść je do akwaterrarium z dużą częścią wynurzoną. Z biegiem czasu dorastające płazy stopniowo powracają do wody i można wtedy umieścić je w zbiorniku docelowym.
 
Pokarm: zwierzę mięsożerne. W akwarium najchętniej zjada żywe pokarmy, takie jak larwy ochotki, wodzienia i komara, rureczniki, dżdżownice, małe larwy mącznika, a także skrobane lub drobno siekane chude mięso (np. serce wołowe) i filety z ryb słodkowodnych. Z upodobaniem zjada też narybek, np. ryb żyworodnych. Zalecane jest podawanie żywych wioślarek, a zwłaszcza rozwielitek, które korzystnie wpływają na wybarwianie się płazów. Pokarmy mrożone (ochotka, wodzień, rureczniki, plankton) przyjmowane są na ogół mniej chętnie i należy uprzednio przyzwyczaić do nich zwierzęta. Niektóre osobniki akceptują również sztuczne pokarmy mięsne w pałeczkach lub granulkach. (ln)
 
Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 2/2010 (91).
Dla Autorów

Reklama

Reklama
Nasze wydawnictwa
TOP