- Szczegóły
-
Kategoria: T
Typhlonectes natans
Pochodzenie: zamieszkuje dobrze natlenione wody dorzeczy Rio Cauca i Rio Magdalena w zachodniej Kolumbii i północno-wschodniej Wenezueli.
Wielkość: w naturze samice do 60 cm długości, samce do 35 cm (w akwariach pozostają przeważnie nieco mniejsze).
Akwarium: dla grupy płazów należy przeznaczyć szczelnie przykryty (gatunek ten może próbować ucieczek!) zbiornik o pojemności ok. 200 l. Powinien być słabo oświetlony oraz wyposażony w wydajnie pracujący filtr powodujący lekki ruch wody oraz napowietrzacz, najlepiej w postaci dużej kurtyny powietrznej. Na dnie warstwa dobrze przepłukanego piasku (zwierzęta te uwielbiają się w nim zakopywać) oraz otoczaki i korzenie, wśród których nie powinno zabraknąć przestronnych kryjówek. Wskazana obecność roślin cienioznośnych, takich jak anubiasy, mikrozorium czy niektóre kryptokoryny. Woda: temperatura ok. 26ºC, najlepiej dość miękka (do 12ºdGH) i lekko kwaśna (pH 6,5). Konieczne jest jej doskonałe natlenienie (w przypadku braku dostatecznej ilości rozpuszczonego w wodzie tlenu płazy mogą wykazywać tendencję do „wyłażenia” z akwarium) oraz regularne podmiany.
Charakterystyka: zwierzę bardzo łagodne, niekonfliktowe w grupie osobników swego gatunku (narażone na zjedzenie mogą być niekiedy jedynie świeżo urodzone młode). Teoretycznie możliwa jest jego hodowla z małymi rybami, bowiem raczej rzadko udaje mu się skutecznie na nie zapolować (należy jednak liczyć się z możliwością niewielkich strat, zwłaszcza w przypadku gatunków zamieszkujących okolice dna).
Opis: wodnypłaz beznogi, z wyglądu przypomina olbrzymiego „robaka”. Odznacza się cylindrycznym, obłym kształtem ze słabo wyodrębnioną głową. Ubarwienie stalowoszare do niemal czarnego. Jest niemal ślepy (oczy są bardzo małe i przypuszczalnie odbierają głównie bodźce świetlne), pokarm znajduje za pomocą doskonałego węchu i smaku. Dymorfizm płciowy, poza różnicą w rozmiarach objawia się posiadaniem przez samce szerszej jasnej obwódki dookoła kloaki.
Rozmnażanie: regularnie mnoży się w akwariach. Jest gatunkiem żyworodnym o zapłodnieniu wewnętrznym (samiec posiada specjalny wysuwany narząd kopulacyjny zwany phallodeum). Planując rozród, najlepiej umieścić w przestronnym zbiorniku grupę składającą się z 6-10 zwierząt. Płazy należy obficie karmić urozmaiconym pokarmem mięsnym oraz dbać o obfite natlenianie i regularne podmiany wody. Po kopulacji samica rodzi od 3 do kilkunastu stosunkowo dużych (11-15 cm długości) młodych. Bezpośrednio po urodzeniu są one różowawe i posiadają ogromne, białe zewnętrzne skrzela, które wkrótce tracą. Ze względów bezpieczeństwa lepiej przenieść je do oddzielnego zbiornika. Ich wykarmienie nie przedstawia większych trudności – zjadają taki sam pokarm jak osobniki dorosłe, jednak powinien być nieco bardziej rozdrobniony i przystosowany wielkością do ich niedużych otworów gębowych.
Pokarm: typowy gatunek mięsożerny. W akwarium zjada praktycznie każdy opadający na dno pokarm pochodzenia zwierzęcego. Można podawać mu żywe larwy owadów, rureczniki i dżdżownice, wszelkie akwarystyczne mięsne mrożonki (zwłaszcza ochotkę, rureczniki, kryl, krewetki, grubszy plankton, stynkę), skrobane lub drobno krojone chude mięso (serce wołowe, podroby drobiowe, pierś z kurczaka lub indyka), rozdrobnione filety z mięsa ryb słodkowodnych, a nawet dobrej jakości sztuczne pokarmy mięsne w granulkach i tabletkach (po przyzwyczajeniu). Osobniki dorosłe należy karmić nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu, najlepiej wieczorem. (ln)
Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 2/2010 (91)